10 rad jak se vyvarovat hrubých chyb

Chyby dělá každý – začátečníci i velmistři. Možná, že od uvědomění si této skutečnosti to bude pro někoho jednodušší, ale přesto bychom se všichni rádi vyvarovali chyb, jak jen to jde. Někdy se nám zdá, že přehlédnutí je nevysvětlitelné. Prostě v určité chvíli mozek přestane jasně myslet.

Existuje však několik triků a triků, které vám pomohou minimalizovat chyby v partiích. Tady jsou některé z nich:

1. Vždy hledejte hrozby.

Většina chyb se děje právě proto, že se nesnažíme analyzovat akce soupeře, ale pokračujeme v realizaci našeho plánu – jako bychom hráli sami. Je velmi důležité si po každém soupeřově tahu položit otázku: jaká je jeho hrozba? Proč udělal svůj poslední tah?

2. Zkontrolujte své varianty

Chyby v propočtu se obvykle objevují na začátku varianty, takže se ujistěte, že vám nic neunikne. Analyzujte všechny tahy kandidáty – jak pro vás, tak pro vašeho soupeře. Většina chybných výpočtů pochází ze skutečnosti, že se nesnažíme najít více možných plánů pro soupeře, přičemž si všimneme pouze několika zřejmých tahů.

3. Hledejte aktivní nepřátelské tahy!

Při hledání kandidátských tahů soupeře začněte vždy s těmi aktivními! Tímto pojmem máme na mysli šachy, braní a jakýkoli tah, který pro vás představuje bezprostřední a rychle realizovatelnou hrozbu. Podívejte se, jak může váš plánovaný tah změnit pozici a co může v konečném důsledku pomoci vašemu soupeři.

4. Hledejte mezitahy

Tyto tahy snadno přehlédnete, ale pokud se budete trénovat v hledání soupeřových nejaktivnějších tahů, bude pro vás snazší je odhalit. Jsou obzvláště nebezpečné ve variantách, o kterých si myslíte, že jsou vynucené (nejlepším příkladem je opětovné braní - braní není povinnost), kde jedna jednoduchá šach nebo hrozba soupeře může zcela změnit pozici.

5. Hledejte nechráněné nebo špatně umístěné figury

Figury bez ochrany nebo ve špatných pozicích často "dávají důvod" pro začátek taktických motivů. Ujistěte se, že všechny vaše figurky jsou dobře umístěny a chráněny ve všech fázích hry.

6. Počítejte vynucené varianty

Někdy, když se podíváte na spoustu tahů kandidátů a počítáte velké množství variant, je snadné přehlédnout to nejjednodušší pokračování. Nejlepší způsob, jak se tomu vyhnout, je začít s vynucenými sekvencemi a zjistit, zda neobsahují něco pro vás nebezpečného. (6 Supertahů: šach, malý napadá velkého, útok na nekrytou figuru, vazba, volný pěšec) Teprve poté přejděte na další varianty.

7. Řešte jednoduché taktické obraty

Zní to banálně, ale ve skutečnosti je to účinný způsob, jak zabránit přehlížení. Čím více budete pracovat na taktice, tím jasnější pro vás budou taktické motivy přítomné v pozici. Několik šachových výzev denně může vážně zlepšit vaši taktickou vizi a kvalitu hry.

8. Udělejte si pauzy během hry, abyste si odpočinuli.

Partie jsou dost napjaté a náš mozek ve stresu se často zasekne na jedné myšlence. Proto je zvláště po spoustě výpočtů užitečné na pár minut vypnout, projít se a trochu si vyčistit hlavu. Pak se vraťte k tabuli a zkuste se na ni podívat novýma očima. Hledejte nové nápady a možná pokračování.

9. Snažte se během hry zůstat v klidu

Často jsme nadšení z materiálního zisku nebo zajímavého tahu, který jsme objevili. Vidíme potenciální úspěch – a ztrácíme kontakt s realitou. A v tomto stavu je velmi snadné některé věci ztratit ze zřetele a udělat chybu. A naopak, neměli bychom se nechat odradit sebemenším zhoršením našich pozic. Zachovejte klid v každé situaci a snažte se vyvinout soupeři maximální možný odpor.

10. Nespěchejte!

Spěch téměř vždy vede ke ztrátám. Nespěchejte hrát ten nejviditelnější tah, který vidíte. I když jste v časové tísni, věnujte pár sekund kontrole svého plánu a ujistěte se, že vám nic neuteče.

1. zahřej se před partií

- rozcvička - jednoduché taktické úlohy,

- vizualizace (zahájení, vlastní vyhrané partie)

2. Soustředit se na šachy.

3. Vyhnout se taktickým zahájení, když je soupeř lépe připraven

4. Sledujte plány svých soupeřů - nejdříve!, poslední soupeřův tah

............................

5. Anti-blunder check

6, Uchopte inciativu, obránce chybuje častěji!

7. V časové tísni zjednodušte pozici

8. Řešte taktické úlohy z druhé strany šachovnice (trénink odhalování hrozeb).